Fältprov och utställning 26-27 september, 2020 >>

Fältprov 13 september, 2020 >>

Vårprov 28 mars, 2020 >>

 


fältprov och utställning 26-27 september 2020

 

PM VFK:s fältprov och utställning den 26-27 september 2020

 

Lördag den 26 september – parti 1 UKL/ÖKL

Domare: Johanna Gustafsson Melin

Samling: Kl 8:30

Plats: Från E6, ta Varberg syd, avfart 53, Tvååker. Första parkeringen på västra sidan av motorvägen.

Startlista
UKL

PT Gamekeeper´s Ulla Winblad            Stefan Larsson
PT Black Luckys Dea                            Astrid Borg
PH Gamekepper´s Ulysses                   Mark Wigby
EST Rotuas Oh Khaleesi                      Ingrid Olofsson

Ökl

EST Herrskapets Scandinavian Rose    Anders Landin
PH  Ralarjans Achilles                            Douglas Larsson
IRSH Ripfinnarens EP Chilli                   Fredrik Nilsson
EST Vallarfjället´s E-Akii                         Birgitta Winberg
EST Herrskapets Oh Pretty Rose           Inger Östh
IRVST Rubra Alba Doris Day                 Anna Corin
EST Herrskapets The Golden Rose       Per-Olof Eriksson
ESH Vallarfjället´s C-Birk                        Birgitta Winberg

 

Lördag den 26 september – parti 2 UKL/ÖKL

Domare: Carl-Fredrik Stolt

Samling: Kl 8:30

Plats: Sju Sjöar, Konferens Ab, Brännared Holmen 3, 519 97 Öxnevalla.

Startlista
UKL

EST Avem Venandi Nyx                         Andras Talpai
IRST Red Garlic´s Oazzi                        Agneta Andersson
PH Black Luckys Eddy                           Filip Silverhielm
ESH Tobölbjergs Rasse                         Daniel Gustafsson

ÖKL

GST Noppikullens Avalonia                   Helene Stensby
ESH Hagalidens Carmencita                 Kjell Gustafsson
ESH Herrskapets Official Champion      Leif Josefsson
EST Röynåsen´s Maia                           Tom Petter Johansen
PT Kokanee´s Bimbo                              Robert Åkerlind
IRST Ripfinnarens EP Joyce                  Tommy Hagerlund
ESH Hagalidens My Sweet Lord            Charlotta Sundqvist
IRSH Red Garlic´s Hot Habanero           Agneta Andersson
ESH Vargofjellets Atlas                           Andras Talpai
PH East Meadows Red Hot Chili            Susanne Legneskog

Prisutdelning sker efter avslutade partier på förläggningen, Sju Sjöar, Öxnevalla.

 

Lördag den 26 september – utställning

VFK:s officiella utställning äger rum vid förläggningen cirka kl.16:00 , direkt efter att prisutdelningen är klar.

Domare: Vibeke Lorentzen Andersso

Plats: Sju Sjöar, Konferens Ab, Brännared Holmen 3, 519 97 Öxnevalla.

På grund av Covid-19 genomförs utställningen under speciella former. Riskanalys enligt folkhälsomyndighetens riskbedömningsverktyg är genomförd.

  • Max 50 personer (utöver funktionärer) får befinna sig på utställningsplatsen vid tillfället under utställningen.
  • Domaren kommer att ha god tillgång till handhygien med vatten, tvål och handsprit.
  • Håll avstånd så gott det går i ringen, håll avstånd med god marginal utanför ringen.
  • Om du är krasslig, stanna hemma.
  • Det är utställarens eget ansvar att följa gällande regler och rekommendationer.

 

Söndag den 27 september – parti 3 UKL/ÖKL

Domare: Carl-Fredrik Stolt

Samling: Kl 8:30

Plats: Sju Sjöar, Konferens Ab, Brännared Holmen 3, 519 97 Öxnevalla.

Startlista
UKL

PT Gamekeeper´s Ulla Winblad             Stefan Larsson
PT Black Luckys Dea                              Astrid Borg
EST Rotuas Oh Khaleesi                        Ingrid Olofsson

ÖKL

ESH Vallarfjället´s C-Birk                        Birgitta Winberg
East Meadows Titan                               Jan Hallander
EST Herrskapets Oh Pretty Rose           Inger Östh
ESH Svitjods Troll                                   Jan Sundberg
IRSH Ripfinnarens EP Chilli                    Fredrik Nilsson
EST Vallarfjället´s E-Akii                          Birgitta Winberg
ESH Hagalidens Blackbird                      Claes Lindström
ESH Herrskapets Official Champion       Leif Josefsson
EST Fieldsetter´s Sweet Lola                  Tom Petter Johansen
PT Top Point Iris                                      Henrik Nilsson

 

Söndagen den 27 september – parti 4 SKL

Domare: Vibeke Lorentzen Andersson

Samling: 8:30

Plats: Från E6, ta Varberg syd, avfart 53, Tvååker. Första parkeringen på västra sidan av motorvägen.

Startlista
SKL

IRSH Fasanens Lucky                             Helena Elffors
ESH Sveaborgs Z-Ceasar                       Andras Talpai
PH Lyngberga Mirco                                Douglas Larsson
IRST Ripfinnarens ZM Enya                    Tommy Hagerlund
IRST Ripfinnarens ZME Peigi                  Tommy Hagerlund
PH Aeris TP Skott                                    Robert Åkerlind
PH Södersjöns Rusty                               Pia Jelkeståhl
PT Top Point Herta                                   Mona Hammar
EST Herrskapets Our Red Rose              Claes Kennedy
ESH Hagalidens Pinus                             Benny Persspn
PT Carnbrings Rosebank                         Sandra Carlander
IRSH Red Garlic´s Sweet Potato              Agneta Andersson
PH Fugledes Tiro                                      Bjerke Andersson
GSH Svitjods Rebel                                  Susanne Magnusson
IRST Red Garlic`s Ingefära                       Agneta Andersson
PT Frida                                                     Sören Mulvad Johansen

Reserver
PH Carnbrings Tom Collins                        Martin Hallberg´
IRSH Malstabodarna Star                          Claes Kennedy

Prisutdelning sker i marken efter avslutade partier.

 

Prov och utställning sponsras av Brit hundfoder
www.brit-sweden.se

 

 


Deltagarlista VFK:s fältprov den 26-27 september 2020

Lördag 26 september
Ukl

PT Gamekeeper’s Ulla Winblad             Stefan Larsson
PH Gamekepper´s Ulysses                    Mark Wigby
EST Rotuas Oh Khaleesi                       Ingrid Olofsson
PT Black Luckys Dea                             Astrid Borg
EST Avem Venandi Nyx                         Andras Talpai
IRST Red Garlic’s Oazzi                        Agneta Andersson
PH Black Luckys Eddy                           Filip Silverhielm.-
ESH Tobölbjergs Rasse                         Daniel Gustafsson

Ökl

ESH Vallarfjället’s C-Birk                       Birgitta Winberg
EST Vallarfjället’s E-Akii                        Birgitta Winberg
EST Herrskapets The Golden Rose      Per-Olof Eriksson
EST Herrskapets Scandinavian Rose   Anders Landin
IRST Rubra Alba Doris Day                   Anna Corin
GST Noppikullens Avalonia                   Helene Stensby
EST Herrskapets Oh Pretty Rose          Inger Östh
ESH Hagalidens Carmencita                 Kjell Gustafsson
ESH Herrskapets Official Champion      Leif Josefsson
EST Fieldsetter´s Sweet Lola                Tom Petter Johansen
IRSH Malstabodarnas Star                    Claes Kennedy
PT Kokanee´s Bimbo                             Robert Åkerlind
IRST Remkilens Brända                        Eva Magnusson
IRSH Ripfinnarens EP Chilli                  Fredrik Nilsson
IRST Ripfinnarens EP Joyce                 Tommy Hagerlund
ESH Hagalidens My Sweet Lord           Charlotta Sundqvist
IRSH Red Garlic´s Hot Habanero          Agneta Andersson
ESH Vargofjellets Atlas                          Andras Talpai
PH East Meadows Red Hot Chili           Susanne Legneskog
PH PH Ralarjans Achilles                      Douglas Larsson

 

Söndagen 27 september
Ukl

PT Gamekeeper’s Ulla Winblad             Stefan Larsson
EST Rotuas Oh Khaleesi                       Ingrid Olofsson
PT Black Luckys Dea                             Astrid Borg

Ökl

ESH Vallarfjället’s C-Birk                        Birgitta Winberg
EST Vallarfjället’s E-Akii                         Birgitta Winberg
EST Herrskapets Oh Pretty Rose           Inger Östh
ESH Svitjods Troll                                  Jan Sundberg
IRSH Ripfinnarens EP Chilli                   Fredrik Nilsson
IRST Remkilens Brända                         Eva Magnusson
ESH Hagalidens Blackbird                     Claes Lindström
PT Top Point Iris                                     Henrik Nilsson
ESH Herrskapets Official Champion      Leif Josefsson
East Meadows Titan                              Jan Hallander

Skl

IRSH Fasanens Lucky                            Helena Elffors
ESH Sveaborgs Z-Ceasar                      Andras Talpai
PH Lyngberga Mirco                               Douglas Larsson
IRST Ripfinnarens ZM Enya                   Tommy Hagerlund
IRST Ripfinnarens ZME Peigi                 Tommy Hagerlund
PH Aeris TP Skott                                   Robert Åkerlind
PH Södersjöns Rusty                              Pia Jelkeståhl
PT Top Point Herta                                  Mona Hammar
EST Herrskapets Our Red Rose             Claes Kennedy
ESH Hagalidens Pinus                            Benny Persson
PT Carnbrings Rosebank                        Sandra Carlander
IRSH Red Garlic’s Sweet Potato             Agneta Andersson
PH Fugledes Tiro                                     Bjerke Andersson
GSH Svitjods Rebel                                 Susanne Magnusson
IRST Red Garlic’s Ingefära                      Agneta Andersson
PT Frida                                                   Sören Mulvad Johansen

Reserver:
PH Carnbrings Tom Collins                      Martin Hallberg´
IRSH Malstabodarnas Star                      Claes Kennedy

 

All övrig information finns samlad i inbjudan nedan.

 


Inbjudan till Västsvenska Fågelhundsklubbens fältprov och utställning i Mark den 26–27 september 2020

Västsvenska Fågelhundsklubben hälsar varmt välkomna till huvudprov den 26-27 september, 2020. Provet kommer att äga rum i Mark där vi hoppas få se många fina prestationer och premieringar.

 

Program

  • Lördag 26/9
    Två partier unghundsklass/öppen klass. Tid och plats för upprop meddelas senare. Utställningen äger rum vid förläggningen Sju Sjöar Konferens Ab, efter att de båda partierna är klara för dagen.
  • Söndag 27/9
    Ett parti unghundsklass/öppen klass samt ett parti segrarklass. Tid och plats för upprop meddelas senare.

 

Begränsningar

Vid överteckning tillämpas begränsningar enligt FA:s jaktprovsregler.

 

Provledare

Martin Hallberg
Telefon: 070-947 42 03
E-post: martinhallberg8@gmail.com

 

Kommissarie

Pia Jelkeståhl, Assleröd 340, 463 93 Västerlanda
Telefon: 070-827 27 34
E-post: vfk.jaktprov@gmail.com

 

Domare

Jaktprov: Carl-Fredrik Stolt, Johanna Melin Gustafsson och Vibeke Lorentzen Andersson.

Utställning: Vibeke Lorentzen Andersson.

 

Anmälan

  • Anmälan till respektive prov och utställning ifyllda på FA:s blanketter mejlas till kommissarien: vfk.jaktprov@gmail.com.
  • Blanketterna finns för nedladdning på FA:s webbsajt: http://fa-avance.se/ladda-hem/dokument/
  • Vänligen fyll i bank- och kontonummer för eventuell återbetalning av startavgift.
  • Vid start i Ökl ska kopia på apportbevis bifogas med anmälan.
  • Förare ska inneha statligt jaktkort.
  • För utlandsregistrerad hund måste kopia på stamtavlan bifogas med anmälan.
Anmälningsavgift
  • Jaktprov
    650 kr start/dag sätts in på VFK:s plusgiro 61 93 01-5. Ange hundens regnr, namn och klass på betalningen.
  • Utställning
    valp (inom) 6-9 mån: 150:-
    veteran/champion:     150:-
    övriga klasser:            275:-
    sätts in på VFK:s plusgiro 61 93 01-5. Ange hundens ras, regnr, namn och klass på betalningen.
  • Betalning från utlandet IBAN: SE46 9500 0099 6042 0619 3015, BIC/SWIFT: NDEASESS.
  • Kontroller av betald medlemsavgift kan komma att utföras.
  • OBS! Eventuell återbetalning görs endast om du angett kontonummer och bank på anmälningsblanketten.
  • Eventuella anspråk på återbetalning av anmälningsavgift hänvisas till FA:s jaktprovsregler.
Sista anmälningsdag

Senast den 11 september ska anmälningsblankett och avgift vara tävlingsledningen tillhanda.

 

Startlistor

Publiceras här på VFK:s webbsajt.

 

Förläggning och boende

Förläggning och boende är på Sju Sjöar Konferens Ab, Brännared Holmen 3, 519 97 Öxnevalla. http://www.sjusjoar.se/ Telefon: 0320-833 13. Boende bokas direkt hos Sju Sjöar, uppge VFK vid bokning.

Ett rum med två sängar kostar 800:-/natt, lakan ingår. Vill man ha hund på rummet tillkommer en engångssumma på 300:-. Vid behov att avboka boende går detta att göra fram till 12 dagar innan – uppge i så fall att det gäller VFK:s prov.

Frukost serveras för 150:- men det ges också möjlighet att tillreda sin egen frukost i ett självhushåll för 24 personer.

Det finns möjligheter att hitta alternativa boenden i trakten runt omkring.

 

Gemensam middag lördagen den 26 september

På lördag kväll serveras en buffé för 395:-, priset inkluderar ett glas öl eller vin. Buffén bokas hos kommissarien senast den 15/9 och betalas i förskott till VFK:s postgiro 619301-5. Ange namn och telefonnummer.

 

Provledningen reserverar sig för eventuella ändringar

Vi reserverar oss för ändringar/begränsningar i programmet som kan tillkomma på grund av det rådande läget med covid-19 pandemin.

 

Varmt välkomna!

 


fältprov 13 september 2020

 

Pristagare VFK:s fältprov den 13 september 2020

Följande gick till pris vid dagens prov i Varbergstrakten. Fina marker med gott om fågel dock en del nederbörd.

3 Ukl EST Routas Oh Kaleesi & Ingrid Olofsson
2 Ökl PH East Meadows Red Hot Chili & Susanne Legneskog
3 Ökl PT Top Point Iris & Henrik Nilsson

Domare: Kalle Stolt
Markledare: Claes Lindquist och Jonathan Fexgård

Fler bilder från dagen >>

Stort grattis till till de fina priserna!

 


Startlista VFK:s fältprov den 13 september 2020

Ukl

EST Kaleesi – PH Nelson

Ökl

ESH Troll – EST Carmencita
IRST Doris Day – IRSH Star
PH Hot Chili – PH EP Chilli
IRST Brända – PH Achilles
PT Iris – IRST Joyes

 


PM VFK:s fältprov den 13 september 2020

Samling: 8:30

Plats: Från E6, ta Varberg syd, avfart 53, Tvååker. Första parkeringen på västra sidan av motorvägen.

Med anledning av rådande Covid-19 pandemi tänker vi på att hålla avstånd till varandra.

 

Deltagarlista

EST Rotuas Oh Kaleesi                           Ingrid Olofsson
EST Hagalidens Carmencita                    Kjell Gustafsson
IRST Remkilens X- Brända                      Eva Magnusson
IRSH Malstabodarnas Star                      Claes Kennedy
IRSH Ripfinnarens EP Chilli                     Fredrik Nilsson
PH Rallarjans Achilles                              Douglas Larsson
PH East Meadows Red Hot Chili              Susanne Legneskog
IRVST Rubra Alba Doris Day                    Anna Corin
ESH Svitjods Troll                                     Jan Sundberg
PT Top Point Iris                                        Henrik Nilsson

All övrig information finns samlad i inbjudan nedan.

 


Inbjudan till Västsvenska Fågelhundsklubbens fältprov den 13 september 2020

Västsvenska Fågelhundsklubben hälsar varmt välkomna till fältprov den 13 september 2020 i Varberg. Provet kommer att äga rum i Mark där vi hoppas få se många fina prestationer och premieringar.

 

Program

Ett parti ukl/ökl, där VFK:s medlemmar har förtur.

Upprop

8:30  Från E6, ta Varberg syd, Avfart 53, Tvååker, första parkeringen på västra sidan av motorvägen.

 

Begränsningar

Vid överteckning tillämpas begränsningar enligt FA:s jaktprovsregler.

 

Provledare

Claes Lindquist
Telefon: 070-553 33 20
E-post: claeslindquist@hotmail.com

Kommissarie

Pia Jelkeståhl, Assleröd 340, 463 93 Västerlanda
Telefon: 070-827 27 34
E-post: vfk.jaktprov@gmail.com

Domare

Carl-Fredrik Stolt.

 

Anmälan

  • Anmälan på FA:s blanketter mejlas till kommissarien: vfk.jaktprov@gmail.com.
  • Blanketterna finns för nedladdning på FA:s webbsajt: http://fa-avance.se/ladda-hem/dokument/
  • Vänligen fyll i bank- och kontonummer för eventuell återbetalning av startavgift.
  • Vid start i Ökl ska kopia på apportbevis bifogas med anmälan.
  • Förare ska inneha statligt jaktkort.
  • För utlandsregistrerad hund måste kopia på stamtavlan bifogas med anmälan. Skannad från originalstamtavlan!

Anmälningsavgift

  • 650 kr start/dag sätts in på VFK:s plusgiro 61 93 01-5. Ange hundens regnr, namn klass och provdag på betalningen.
  • Betalning från utlandet IBAN: SE46 9500 0099 6042 0619 3015, BIC/SWIFT: NDEASESS.
  • Kontroller av betald medlemsavgift kan komma att utföras.
  • OBS! Eventuell återbetalning görs endast om du angett kontonummer och bank på anmälningsblanketten.
  • Eventuella anspråk på återbetalning av anmälningsavgift hänvisas till FA:s jaktprovsregler.

Sista anmälningsdag

Senast den 4 september ska anmälningsblankett och avgift vara tävlingsledningen tillhanda.

 

Varmt välkomna!

 


vårprov 28 mars 2020

 

Resultat VFK:s vårprov 28 mars 2020

VFK gratulerar följande ekipage som gick till pris.

2 Ukl PT Gamekeeper´s Senta, ägare & förare Carina Uhlén
1 Ukl EST Åshamras La Vega, ägare & förare Sandra Carlander
1 Ukl EST Hagalidens Fiorella, ägare & förare Christian Drott
1 Ökl PH Top Point Milton, ägare & förare Maria Rydlöv

Domare: Carl-Fredrik Stolt

 


OBS! Ändringar VFK:s vårprov 28 mars 2020

SKK har i dag den 27 mars 2020 gått ut med nya restriktioner ( SKK om covid-19 >>> )

De nya restriktionerna innebär att vi, för att kunna genomföra provet, måste decimera antalet provdeltagare. Högst tio personer får närvara vilket innebär att antalet provdeltagare blir nio + domaren. Med dessa nya regler att följa har provledningen tvingats göra en ny lottning bland provdeltagarna, Ny deltagarlista nedan.

Det innebär också att endast hundförarna får närvara vid provet, med andra ord inga åskådare!

Vi beklagar de hastiga förändringarna och de besvär det kan medföra men som arrangör är vi tvungna att följa angivna bestämmelser.

VFK:s styrelse

OBS! Ny deltagarlista VFK:s vårprov 28/3 2020

UKL

EST Åshamras La Vega                           Sandra Carlander
PT Östbergets Äzzla                                 Marie Frändegård
EST Hagalidens Carmencita                    Kjell Gustafsson
EST Miss Sara Av Alstedlund                   Sylva Flygare
PT Gamekeeper´s Senta                          Carina Uhlén

ÖKL

EST Lystra Du Milobre De Bouisse           Katarina Hansson
GSH Sansetters Together                         Lena Sanfridsson
PH Top Point Milton                                   Maria Rydlöv
EST Herrskapets Oh Pretty Rose             Inger Östh

Reserver

EST Hagalidens Fiorella                             Christian Drott
IRST Remkilens X- Brända                         Eva Magnusson
EST Hagalidens Blackbird                          Claes Lindström
IRSH Malstabodarnas Star                         Claes Kennedy
IRSH Ripfinnarens EP Chilli                        Fredrik Nilsson
PH Top Point Perdey                                   Alexander Bennergård
ESH Herrskapets Official Champion           Leif Josefsson
EST Rotuas Oh Khaleesi                            Ingrid Olofsson

 


Inbjudan till Västsvenska Fågelhundsklubbens vårprov i Halland den 28 mars 2020

Västsvenska Fågelhundsklubben hälsar varmt välkomna till vårprov den 28 mars, 2020. Provet kommer att äga rum på marker i Halland.

 

Provledare

Inger Östh

Kommissarie

Pia Jelkeståhl, Assleröd 340, 463 93 Västerlanda. Telefon: 070-827 27 34.
Mejl: vfk.jaktprov@gmail.com

 

Program

Lördag 28 mars, 1 parti UKL/ÖKL.

 

Anmälningsblankett

  • Blanketten finns för nedladdning på FA:s webbsajt: http://fa-avance.se/ladda-hem/dokument/
  • Anmälan ifylld på FA:s blankett mejlas till kommissarien: vfk.jaktprov@gmail.com.
  • Vänligen fyll i bank och kontonummer för eventuell återbetalning av startavgift.
  • För utlandsregistrerad hund ska kopia på stamtavlan bifogas med anmälan.

 

Anmälningsavgift

  • 650 kr start sätts in på VFK:s plusgiro 61 93 01-5.
  • Ange hundens registreringsnummer, namn och klass.
  • Utlandsbetalningar: IBAN: SE46 9500 0099 6042 0619 3015, BIC/SWIFT: NDEASESS.

 

Sista anmälningsdag

Senast den 20 mars ska anmälningsblankett och avgift vara kommissarien tillhanda.

 

Begränsningar

1 parti UKL/ÖKL, i övrigt enligt FA:s jaktprovsregler.

 

Domare

Carl-Fredrik Stolt

 

Upprop

Uppgifter om plats och tid för samling och upprop kommer att skickas till deltagarna i ett PM.

 

Övrigt

  • Startlistor kommer att publiceras på här på VFK:s webbsajt.
  • Kontroller av betald medlemsavgift kan komma att utföras.
  • Eventuella anspråk på återbetalning av anmälningsavgift hänvisas till FA:s jaktprovsregler.
  • Provledningen reserverar sig för eventuella ändringar.

 

Varmt välkommen!